Dadaloji

1 Çocuk 1 Uyku Arkadaşı

çocuk ve uyku arkadaşı

Çocukların uyku arkadaşı nedir? Uyku arkadaşı gerekli mi? Bu sorular ebeveynler için önemlidir. Birçok anne, uyku oyuncağının zararlı olup olmadığı veya nasıl bir uyku partneri seçileceği konusunda araştırma yapar. Bebeğim neden uyumuyor sorusuna çözüm arayan herkes için önemli bir yardımcı olan uyku arkadaşı konusunda küçük bir araştırma yaptık…

Yatak arkadaşı nedir?uyku

Çocukların sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirmeleri için tercih edilen bir obje olup 0-5 yaşından itibaren çocuğun daha rahat uykuya dalmasını ve kendini güvende hissetmesini sağlar. Bu nesne, genellikle sesli, hafif ve çok kabarık olmayan, doldurulmuş bir hayvan olabilir. Bu peluş hayvanın yerine yumuşak bir yastık bile kullanılabilir, bu da bebeğe uyku zamanının geldiğini hatırlatacak ve onlara güvenlik hissi verecektir.

Bebekler neden uyumuyor?

Bebeği nasıl uyutacağınız sorusu tüm annelerin gündeminde. Bir bebeğin uyumamasının birçok nedeni vardır. Çok genel bir özet olarak; Sebepler açlık, şişkinlik, emme isteği, bölgede çok fazla ışık veya gürültü, belirli bir iyi olmama hissi veya sadece uyku bozuklukları olabilir. Bu konuda hava geçirmez bir şişe kullanmak gibi basit önlemler alarak süreci değiştirebilirsiniz. Bebekler neden uyumakta güçlük çeker?

 

Yetişkinler bir süre sonra gözlerini kapatma, uzanma, hareket etmeme gibi davranışların uykuya dalacağını bilirler. Ancak bebekler ve çocuklar için nasıl uykuya dalacağını bilmek öğrenilmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu süreçte rahatlamak için bazı detaylara ihtiyaç duyabilirler. Sakin bir ortam, yatmadan önce bebek masajı, ılık bir banyo ve uyku arkadaşı bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

Uyuyan eş seçimi nasıl olmalı?

Uyku arkadaşı için ideal zaman bebeğin dördüncü ayından sonrasıdır. Bu ilk üç aylık dönemde anne teması çok önemlidir. Bebeğiniz dört aylık olduğunda, onlar için bir uyku partneri seçebilirsiniz. Uyuyan bir eş seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi önerilir:

Yumuşak bir nesne olmalı

Kırılabilecek veya kırılabilecek herhangi bir aksesuar içermemelidir, örneğin: B. Düğmeler veya fermuarlar.
Mümkünse yıkanabilir olmalıdır.
Kırılacak parçaları veya saçları olmamalıdır
Bebeğin kavrayabileceği boyutta olmalıdır.
Kulak, kuyruk, kol, bacak gibi kısımları varsa bebeğin oyun oynarken uykuya dalması daha kolay olacaktır.
Bebekler yatak arkadaşına nasıl alışır?
“Ayrıca bir uyku arkadaşı da aldım ama hala uyumuyor.” Buna inanıyorsanız, yeni bir uyku partneriyle yeniden başlıyorsunuz, o yüzden tekrar deneyin. Her şeyden önce, uyku oyuncağını asla bebeğin yatağından çıkarmayın. Asla başka oyuncakların altına koymayın, uyuyan arkadaşınız onu diğer oyuncaklarla karıştırıp uyumayı hatırlatıcı olarak görmesin. Vazgeçmeyin ve bebeğin bu oyuncağı zamanında, onunla oynarken uykuya dalmanın ve uykuya dalmanın sembolü olarak görmesine izin verin.

Uyku Arkadaşı Bağımlılık Yapar mı?

Bir oyuncak, battaniye, yastık veya emzik bağımlılık yaptığında örnekler yaygındır. Uyku arkadaşı oyuncağı sadece uykuya dalarken kullanılır ve bunun sadece uykuyla ilgili bir nesne olduğu fikri pekiştirilirse, bağımlılık yapması pek olası değildir.

Bebeğinizi uyku arkadaşı yapın…

çocuk
Bir yatak arkadaşı oyuncak olmak zorunda değildir. Küçük bir yastığın üzerine bir örtü koyup örtünün üzerine ağız, göz ve burun dikerek sevimli, yıkanması kolay yumuşak bir uyku arkadaşı yapabilirsiniz. Detaylar hayal gücünüze kalmış…

Bebeğe uyku alışkanlığı kazandırırken yapılan hatalar

Anne olmak büyük bir heyecan ve öğrenme sürecidir. Bu süreçte kazanılan deneyim kusura bakmayın ama hem annenin hem de bebeğin rahatı için bazı konularda temkinli olmak daha kolay olabilir. Örneğin bebeği ayakta uyutmak başta kolay gibi görünse de bebek büyüdükçe önemli bir rahatsızlığa dönüşebilir. Benzer şekilde anne, bebek büyüdükçe sağım veya emzirme yoluyla bebeği uyutmakta zorlanacak ve bebekten ayrılmak gerektiğinde bebeğin uyumasını zorlaştıracaktır. Bunun yerine bebeğin başlangıçtan itibaren benzer bir ışık ve ses ortamına alışması, yani mümkünse aynı odada ve uyuyan bir oyun arkadaşı ile uyuması çok daha rahat olabilir. Ayrıca bu alışkanlık, çocuğun gelecekte bağımsız olarak uykuya dalmasını sağlar.

Çocuğunun yüzüne sürer, sarılır ve uyur. O yüzden tabii ki yumuşak olmalı. Kumaştan yapılmış uyku arkadaşları çok daha rahattır.çocuk

Tabii malzeme de önemli. Pamuklu, zararlı boya içermeyen ve bebeğinizin cildini tahriş etmeyen (mümkünse tamamen organik) malzemelerden yapılmış olmalıdır. Tabii ki yıkanabilir olması da önemli.

Bebeğinizin küçük elleriyle kavrayabileceği kadar büyük olmalıdır.

Kulak, bacak, kanat, kol gibi uzantılara sahip olmalıdır ki bebek bu uzantılarla minik parmaklarıyla oynayıp daha rahat uyuyabilsin.

Uyku arkadaşı fil, kuzu, tavşan gibi sevimli modelleri ile son zamanlarda bebek karyolasının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu