Kadın Ve Hamilelik
Trend

3 Adımda Güvenli Bağlanma Nedir ?

bağlanma

3 Adımda Güvenli Bağlanma Nedir ?

Doğumdan kısa bir süre sonra, yaklaşık 2 aylıkken, bebekler nesnelerden çok insanlara bağlanma, onlara daha fazla dikkat etme, onları dinleme ve sarılmanın tadını çıkarma eğilimindedir. Çevrelerindeki herkese aynı tepkiyi verirler.

Yaklaşık 3-4. Aylar sonra tanıdık yüzlere yabancılardan farklı tepkiler vermeye başlarlar. Aynı zamanda bebek, kendisine bakan kişiye (veya kişilere) daha olumlu yanıt vermeye başlar, onu başkalarına tercih eder. Bunun sonucunda o kişinin davranış ve etkileşim tarzlarını daha çabuk öğrenir ve beğendiği davranışları sergilemeye çalışır. Bebekler bağımsız hareket etmeye başladıkça daha aktif olarak annenin yakınlığını ararlar. Annenin peşine düşerler, ona vururlar ve kendine bakmasını sağlamaya çalışırlar.

Bebeklerin anneleriyle geliştirdikleri bağlanma ilişkisi de farklılık göstermektedir. Bazı bebekler anneleri gidince ağlasa da kolayca sakinleşir ve anneleri döndüğünde çok mutlu olurlar ve annelerine gülümseyerek yaklaşırlar. Bazı bebekler ise annelerinden ayrıldıklarında ağladıklarından yatıştırmakta güçlük çekerler ve anneleri geri döndüğünde annelerini gördüklerinde ağlamaya başlarlar. İkisi de annelerine yakın olmaya ve ondan uzak durmaya çalışırlar. Diğer bir grup bebek ise anneyle yakın temas kurmaz, anneden ayrılınca ağlamaz, anneye öfkeyle tepki vermez.güvenli bağlanma

Ayrıca tekrar bir araya geldiklerinde tatmin olmuş bir ifade göstermezler. 12-14 aylık bebeklerde ayırt edilebilen bu tepkiler 18 aya kadar devam ederse, büyük olasılıkla okul öncesi yıllara kadar sürecektir. Çocuğun arkadaşları, öğretmenleri ve diğer yetişkinlerle olan ilişkilerini şekillendirir.

Anne ve Bebek Arasındaki Güven İlişkisi

Erken bebeklik döneminde anneye duyulan ihtiyaç, ilerleyen yıllarda giderek azalacağını beklediğimiz bir durumdur. Bir yandan anneye bağımlı bir bebeğin annesine bağlı ama kendi özelliklerini geliştiren bir birey olmasını bekleriz. Bu gelişim döneminde, annenin bebeğiyle olan ilişkisi, ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemeye ve anlamaya ve aralarında bir güven bağı oluşturmaya yardımcı olur.

Bebek bağımsız hareket etme arzusuna rağmen, annenin varlığını da hissetmek ister. Duygusal ve sosyal gelişiminin temel temelini oluşturan bir süreçte hayatta kalabilmek için bu koşullara ihtiyaç duyar.

Anne ve bebek arasında güven oluşturun

Emzirme, anne ve bebek arasındaki sevginin en yoğun hissedildiği fiziksel ve duygusal temastır. Annenin dokunuşları, göz teması ve bebekle konuşması ilişkiyi daha da güçlendirecektir. Bebeğin çevresindeki diğer insanlarla kuramadığı ve bakımında rol oynayan bu çok özel bağ, temel bir güvenin oluşmasına da yardımcı olur. Bebekler annelerinin duygularını hissederler. Olumsuz duygular emzirme sürecini etkiler. Annenin doğum sonrası dönemdeki sakinliği ve özgüveni, bebeğin ihtiyaçlarına zamanında ve doğru cevap vermesine yardımcı olur. Buluşma ve alışma zamanı dediğimiz ilk günlerde ağlama, meme reddi, doğru beslenmeye ilginin olmaması oldukça normal karşılanabilir.

güvenli bağlanma

Annenin bebeğini tanıması ve güvenmesi gereken bir süreçtir. Emme, ilk 6 ay boyunca duygusal bağın birincil aracı olacaktır.

Bebekle nasıl güvenli bir ilişki kurabilirim?

Konuşmak, dokunmak, göz teması kurmak, sarılmak ve sarılmak bebekle güvenli bir ilişki kurmanın en önemli araçlarıdır. Her şeyden önce, beslenme sırasında daha sık kucakta tutulan bebekler, sadece emmenin değil, aynı zamanda annenin güvenli bir şekilde sarılmasının da zamanla onları rahatlattığını fark eder. Bu süreçte bebeğe dokunmak, okşamak ve okşamak çok rahatlatıcı davranışlardır. Özellikle sabırsız ve çaresiz olduğunda, yeni alevlenmeleri olduğunda bebeğin annenin güvenli kollarında olduğunu hissetmek büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

 

Bebekleri annenin kollarında, göğüsleri anneninkilere değecek şekilde tutmak ve başlarını kendi omzunda tutmak gerçek bir “sarılma” pozisyonu yaratır. Bu pozisyon emzirme için oluşturulan pozisyondan farklıdır, ancak oldukça yakındır ve dış dünyanın daha fazla farkında olmasına yardımcı olacaktır. Bu, fiziksel rahatlamanın en güçlü biçimlerinden biridir. Kendini mutsuz veya incinmiş hissettiği her an bu pozisyona ihtiyaç duyacaktır. Annenin aynı anda bu pozisyonda hareket ediyor olması, bebeğin kendi başına gerçekleştirebileceği hareket açıklığına yeni alternatifler geliştirmesine ve keşiften keyif almasına yardımcı olacaktır. Bebekler, annelerinin davranışlarının, sıkıntılı olduklarında rahatlamalarına yardımcı olduğunu öğreneceklerdir. Bu, anne ve bebek arasındaki güvenli bağın önemli bir parçasıdır.

Bebeğin her türlü rahatsızlığını bu yöntemle çözmeye başladığımızda bebek, bildiği tek rahatlama yöntemi olan kucağına yatacaktır. Dolayısıyla sıkıntılı anların nedenleri ve uygun çözümleri konusunda doğru karar verildiğinde, bebekler çözüm ile problem arasında doğru kodlamayı da öğrenirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu