Dadaloji
Trend

1 Çocuk Anneden Neden Ayrılamaz ?

anne

Çocuk Anneden Neden Ayrılamaz ?

Yaşamın ilk yılı, bebeğin tamamen anneye bağımlı olduğu bir dönemdir. Çocuk yürümeye ve koşmaya başladığında, hareket etme ve bağımsız olma arzusuna rağmen annesini etrafta görmekten ve onunla birlikte olmaktan hoşlanır. 3 yaşına kadar sosyalleşme becerileri kazanıldığında çocuklar bağımlılıklarını sürdürürken annelerinden ayrılmaya çalışırlar. 3 yaşına kadar gözlemlenen bu bağımlılık ilişkisinin bu yaştan sonra azalması ve ilişki boyutunu bağımlılıktan

anne

bağlanmaya çevirmesi beklenir. Ayrılık sürecinin beklenen zamanda gelmediği ve bağımlılığın devam etmesinin anne18 baba tutumlarından kaynaklandığı söylenebilir. Bağımlı çocukların annelerinin aşırı korumacı, babaların daha mesafeli olduğu veya her iki ebeveynin de aşırı korumacı olduğu iyi bilinmektedir. 2 yaşından itibaren çocuk bağımsız çalışmak ister ve bunda ısrar eder. Çocuğa yaşına göre bağımsız çalışma fırsatı vermek ve çocuğa destek olmak gerekir. 3-4 yaş arası çocuklar, kendi başlarına veya çok az yardımla, örneğin B.

Yemek yer, giyinir, oyuncak toplar ve tuvalet ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılar. Bu becerilere sahip bir çocuk, kendi başına çalışmasına izin vermemek ve onun yerine her şeyi yapmak, çocuğun anneye olan bağımlılığını arttırır ve benlik saygısını etkiler. Bağımlı çocuk annesinin eteğinden ayrılmaz, annesinin tuvalet ziyaretine bile dayanamaz, kısa süreler için bile yalnız kalamaz, güvensiz ve endişeli görünür, akranlarıyla ilişki kurmakta zorlanır, sürekli ağlayan ve ağlayan bir çocuk olur. sızlanır.

Yaşamın ilk yılı, bebeğin tamamen anneye bağımlı olduğu bir dönemdir. Çocuk yürümeye ve koşmaya başladığında, hareket etme ve bağımsız olma arzusuna rağmen annesini etrafta görmekten ve onunla birlikte olmaktan hoşlanır.anne

3 yaşına kadar sosyalleşme becerileri kazanıldığında çocuklar bağımlılıklarını sürdürürken annelerinden ayrılmaya çalışırlar. 3 yaşına kadar gözlemlenen bu bağımlılık ilişkisinin bu yaştan sonra azalması ve ilişki boyutunu bağımlılıktan bağlanmaya çevirmesi beklenir.

3 yaşına kadar azalması beklenen bağımlılığın toplumumuzda uzun yıllar devam ettiğini ve çocuk sahibi birçok yetişkinin kendi annelerine bağımlı kalmaya devam ettiğini görüyoruz. Ayrılık sürecinin beklenen zamanda gelmediği ve bağımlılığın devam etmesinin anne baba tutumlarından kaynaklandığı söylenebilir.

Bağımlı çocukların annelerinin aşırı korumacı, babaların daha mesafeli olduğu veya her iki ebeveynin de aşırı korumacı olduğu iyi bilinmektedir.

2 yaşından itibaren çocuk bağımsız çalışmak ister ve bunda ısrar eder. Çocuğa yaşına göre bağımsız çalışma fırsatı vermek ve çocuğa destek olmak gerekir. 3-4 yaş arası çocuklar, kendi başlarına veya çok az yardımla, örneğin B. Yemek yemek, giyinmek, oyuncak toplamak, ellerini yıkamak ve tuvalet ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılamak. Bu becerilere sahip bir çocuğun kendi işini yapmasına izin vermemek, onun yerine her şeyi yapması çocuğun anneye olan bağımlılığını artırır ve benlik saygısını etkiler.

Bebeklik döneminden itibaren çocuklar annelerinden kısa süreliğine ayrı kalabilirler. 3-4 yaşlarında ise tüm gün hatta birkaç hafta kompülsif durumlarda annelerinden uzak kalabilirler. Bağımlı çocuklar ise annelerinden ayrı bir odada kalmakta ve evde bile tek başlarına oynamakta zorlanırlar. Sanılanın aksine ayrılık kaygısı çalışan annelerin çocuklarına özgü değildir. Uygun bir dille söylendiğinde, çocuklar annelerinin işe gitmesi gerektiğini ve gece eve geldiğini anlar ve kabul eder. Her çocuk annesinin yanından ayrılmaktan rahatsız olur ve geri dönüp dönmeyecekleri konusunda endişelenir.

Bu korku, kalıcı bağımlılık özelliklerine sahip çocuklarda diğer çocuklara göre daha güçlü bir şekilde yaşanır. Çocuğun tanıdığı ve güvendiği kişilerin yanında kısa süre kalmasını sağlamak, nereye gideceği ve ne zaman döneceği konusunda doğru bilgi vermek, gerekirse bunu nöbette göstermek ve şartlar uygunsa aradığını size söylemek, çocuğun anneden uzak durmasını kolaylaştıracak yöntemlerdir.

anne
Annelerinden ayrı kalmakta zorlanan çocuklar, anaokuluna gitmekte ve uyum sağlamakta zorlanırlar. Anaokulu, çocuğun sadece bakım gördüğü veya oyun oynadığı bir ortam değil, aynı zamanda sosyalleşme becerilerinin geliştiği, kurallara uymayı öğrendiği, akranlarıyla ilişkiler kurmayı ve paylaşmayı öğrendiği bir sosyal ortamdır. Özellikle anaokuluna gitmeye devam eden çocuklar bu bağımlılığı azaltmaktadır. Ancak burada da ebeveynlerin tutumu önemli bir rol oynamaktadır.

Öncelikle ebeveynler, anaokulunun çocuğun sosyal öğrenme ortamında ve sosyal gelişiminde önemli bir rol oynadığını kabul etmelidir. Annesinden hiç ayrılmamış bir çocuğun birdenbire yabancı bir ortamda ortaya çıkması ve orada kalması çok zordur. Anaokuluna başlamayı düşünüyorsanız, önce çocuğun en az birkaç ay önce tanıdığı kişilerle kısa bir süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, çocuğa kreş ortamı ve orada yapılacak faaliyetler hakkında birkaç ay önceden bilgi verilmesi.

Ebeveynler bağımlı çocuk yetiştirmek istemiyorlarsa, şunları yapmalıdır:

  1. Her şeyi çocuk için yapmayın.
  2. Onları konuşmadan anlamayın ve isteklerini yerine getirmeyin.
  3. Sadece bir yetişkin olduğunuzu kabul etmeyin ve bir bebek gibi davranmayın.
  4. Becerilerini geliştirmeleri için fırsatlar sağlayın.
  5. Bunu yapamazsın, bunu yapamazsın” diyerek ısrar ettiği aktiviteleri (yemek yeme gibi) engellemeyin.
  6. Yürüyebilmesine rağmen bebek arabasında veya kucağınızda taşımayın.
  7. Aman dur, düşeceksin” gibi ifadeler kullanmaya devam etmeyin.
  8. Bırak o seni bıraksın, tanıdığı insanlarla kal.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu