Dadaloji
Trend

Çocuk ve Baba İlişkisi 2022

baba çocuk

Tarihsel Süreçte Baba Olma Kavramı

Sosyo-ekonomik ve bilimsel gelişmeler, geleneksel aile yapısının nükleer aileye dönüşümü ve çalışan anne sayısının artması tarihsel süreçte “baba olmak” kavramını değiştirmiştir. 1700’lü yıllarda çocuklarının din ve yazı öğrenmesini sağlamaktan sorumlu olan baba, meslek edinip bir aile kurdu, 1800’lü yıllarda evi besleyen ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayan bir adam rolünü üstlendi. 1900’lü yılların ikinci yarısından itibaren, sadece evin ekmeğini kazanan değil, aynı zamanda çocuk için cinsel bir model haline geldiği de belirtildi. Bu dönemde anne çocuğun sosyal ve duygusal ihtiyaçlarından sorumluydu. 1900’lü yılların son çeyreğinde baba, çocuklarının tüm ihtiyaçlarını gözeten, gerekirse onlarla ilgilenen ve onlarla oynayan bir yetişkinin rolünü oynadı. Bugün babaları hamileliğin ilk günlerinden itibaren anne ile sorumluluk paylaşımı ve çocuklarıyla duygusal bağ kurma rolünde görüyoruz.

Baba-çocuk İlişkisi Neden Önemlidir?

Çocuğun sağlıklı bir benlik algısı geliştirmesi önemlidir: bireyin kendini algılama biçimi, benlik algısı diyoruz; Güçlüyüm, zekiyim, değerliyim, önemliyim, vb… Baba, kendine ve çocuğun dünyasına olan güvenin gelişimi için büyük önem taşır. Güvenen ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisi, çocuğun girişimci ve kendiliğinden bir birey haline gelmesine katkıda bulunur.baba

Sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi çocuğun bilişsel gelişimine olumlu katkı sağlar: çalışmalar, babasıyla yakın ve kaliteli ilişkisi olan çocukların zihinsel gelişimlerinin ve akademik performanslarının olumlu yönde etkilendiğini göstermektedir.

Baba-çocuk ilişkisi çocuğun kişiliği ve ahlaki gelişimi için önemlidir: babanın çocuğun çocuğun sosyal ve kişilik değerlerini anlamasına örnek olması (dürüst olmak, yalan söylememek, başkalarının haklarına saygı duymak, iyi iletişim kurmak, kurallara uymak, vb.)…) gelişimini etkiler. Babanın davranışı ve davranışı, çocuğun sınırlarının nerede başladığını belirler.

Baba, hem erkek hem de kız için cinsiyet rollerinin benimsenmesinde önemli bir rol oynar: çalışmalar, babanın, anneden farklı olarak, çocuğun cinsiyetine göre hareket etme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Baba aynı zamanda aileye kültür tarafından kurulan erkeklik ve kadınlık kavramlarını aktaran ilk kişidir. Oğlunun babayı bir kimlik modeli olarak seçebilmesi için babanın sağlıklı bir iletişim kurması, oğluyla uyumlu ve tatmin edici bir ilişki kurması, sağlıklı bir model olması gerekir. Kızın cinsiyetini benimsemek için babanın kızının kadınsı davranışını onaylaması çok önemlidir.

Sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi nasıl kurulur?

Babalık öğrenilebilecek bir kavramdır. Bence bu, iyi baba olmak isteyen tüm babaların bilmesi gereken en önemli mesajdır. Çünkü kimse iyi bir baba olarak doğmaz. Sevgi, sabır, araştırma ve öğrenme, baba olmak için temel Gerekliliklerdir.baba

Çocuk için, babanın çocuğunu övmesi, olumlu özelliklerinden bahsetmesi son derece önemlidir. Ancak övgü gerçekten hak edilmiş ve samimi olmalıdır.

Baba, çocuk için sürekli “meşgul ve yorgun” bir kişi olmamalıdır. Çocuk istediği zaman babaya ulaşabilmeli ve baba eve geldiğinde çocuklarıyla birlikte yorgunluğunu gidermeye çalışmalıdır.

Çocuk kaç yaşında olursa olsun, ebeveynlerin sevgisine ihtiyacı vardır.

Çocuk günleri babalar için iyi bir fırsattır. Okuldaki bir şovda, doğum gününde ve diğer etkinliklerde çocuğa yakınlık, Baba-çocuk ilişkisini güçlendirir.

Çocuklar, geri kalanımız kadar değerli olduklarını hissetmelidir. Bir kelimenin, bir dokunuşun ya da samimi bir gülümsemenin değeri hiçbir şeyle ölçülemez.

Belki de çocukların faydalarını vurgulayarak sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisinin önemini açıklamaya çalıştık. Bununla birlikte, sağlıklı bir baba–çocuk ilişkisinin babaya getirdiği neşe ve zevkin de unutulması gerektiği unutulmamalıdır. Çocukluğumuzun fırsatını Çocuklarımızla oynayarak kullanabiliriz. Çocuklarımızın sıcak ve koşulsuz sevgisinden bahsetmiyorum bile.

İyi bir baba olmak için, buna dikkat edin

Sevginizi gösterin: çocukların ebeveynleri tarafından istenmesi, kabul edilmesi ve sevilmesi onları güvende hissettirir. Babaların çocuklarını kucaklamaya ve bunu yaparken rahat hissetmeye istekli olmaları özellikle önemlidir. Her gün çocuğunuza ilgi ve yakınlık göstermek, çocuğun onu tanıması ve sevildiğini hissetmesi için en iyi yoldur.

Çocuğun annesine saygı gösterin: babaların yapabileceği en iyi şey çocuğun annesine saygı duymaktır. Evliyseniz, Evliliğinizi güçlü ve canlı tutmaya çalışın. Boşandığınızda, anneye saygı duymaya ve desteklemeye devam etmeniz önemlidir. Birbirlerine saygı duyan ebeveynler de çocuklarına güvenli bir dünya sunar ve böylece çocuk kendini saygın ve kabul görmüş bir birey olarak görür.

Çocuklarınızla vakit geçirin: çocuğunuzla vakit geçirdiğinizde, onlar için ne kadar önemli ve değerli olduğunu hissedeceklerdir. Sürekli meşgulseniz ve onunla vakit geçirmiyorsanız, söylediklerinizi de dinlemeyecektir. Çocuklar çok hızlı büyürler, şimdi kaçırdıkları fırsatlar ve birlikte yapmadıkları şeyler, şimdi ve gelecekte çok şey alacaklar.

Onu dinlediğinizi hissettirin: özellikle ülkemizde Anneler çocuklar ve babaları arasında köprü kurmaya çalışıyorlar. Bu nedenle, babalar anneden çocuğun hangi sorunları olduğunu veya hangi davranışları uyguladığını öğrenirler. Çocuklarınızın düşüncelerini veya sorunlarını dinleyin ve bunun için zaman ayırın.

Sevgi ile disiplin: her çocuğun liderlik, disiplin ve sınırlara ihtiyacı vardır. Ama cezalandırmak değil. Çocuğun olumsuz davranışının sonuçlarının ne olacağı hakkında konuşun ve gerekirse Hatırlatmalar yapın. Olumlu ve arzu edilen davranışlarınızı manevi ödüllerle güçlendirin (kucaklamak, veda etmek gibi). Sınırları açık, açık, tutarlı ve sakin bir şekilde belirleyen babaların çocukları, nerede ve ne zaman duracaklarını, sevildiklerini ve güvende olduklarını biliyorlar.

Bir rol modeli olun: babalarıyla birlikte büyüyen kızlar, erkekler tarafından nasıl saygı duyulacağını bilirler ve gelecekteki eşlerini bu şekilde seçerler. Öte yandan çocuklar babalarından en önemli üç şeyi öğrenirler: dürüstlük, alçakgönüllülük ve sorumluluk.

Çocuğunuzun öğretmeni olun: babaların yaşam için öğretecek çok şeyleri vardır. Babaların görevi, çocuğa doğru ve yanlışı göstermek, onu elinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik etmek ve ona iyi kararlar vermeyi öğretmektir.

Birlikte yemek: birlikte yemek, sağlıklı bir aile hayatının en önemli parçasıdır. Bu yemekler sırasında, tüm aile üyeleri de birbirleriyle sohbet etme ve paylaşma fırsatına sahiptir. Bu zamanlar aslında babaların çocuklarını dinlemesi, anlaması, konuşması ve tavsiye etmesi için iyi bir fırsattır.

Çocuklarınıza kitap okuyun: günümüzde televizyon, Tablet ve telefonlar hem çocukların hem de bizim hayatımızı ele geçirdi. Çocuklar en iyi okuma, görme, yapma ve dinleme yoluyla öğrenirler. Çok küçükken çocuklarınıza kitap okuyun. Büyüdüklerinde kendilerini okumaya teşvik edin. Onlara okuma sevgisini aşılamak, kişisel ve mesleki gelişimlerine ömür boyu katkıda bulunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu