Dadaloji

Çocuklarda Görsel Zeka Nasıl Geliştirilir 2023

Görsel Zeka Gelişimi

Çocuklarda Görsel Zeka Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda görsel zeka, ebeveynlerin bebeklerinin gelişimini desteklemek için doğumdan önce dikkat ettikleri konuların başında gelir.

Özellikle anneler, bebek doğmadan çocuklarının gelişimi için spora ve beslenmeye büyük önem veriyor, babalar da annelere her konuda destek olmaya çalışmaktadır. Pek çok ebeveynin önem verdiği bir durum olan çocukların gelişimleri, zihinsel ve görsel zeka gelişimleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması, onların yeteneklerini geliştirmeleri açısından kritik öneme sahiptir ve bu bir problemdir.

Görsel Zeka Nedir?

Görsel zeka, nesneleri zihnimizde gördüğümüz gibi analiz etme, düşünme ve canlandırma yeteneğimizdir. İnsanın çevresindeki cisimlerin ve nesnelerin renklerini, şekillerini ve boyutlarını yorumlayabilme, zihnine yerleştirebilme ve kolaylıkla anlayabilmesidir. Gördüğümüz veya gördüğümüz her nesnenin özellikleri, görsel zekamız sayesinde anlam bulur. Görsel zeka sayesinde nesneleri kavrayabilir, onlar hakkında konuşabilir, hayal edebilir ve işlevlerini algılayabiliriz. Çoğu şeyi görerek öğrenme yapımız nedeniyle görsel zeka ile öğrenme arasında güçlü bir bağ vardır.
görsel zeka

Bir bebek doğduğunda ilk öğrendiği şey onu görerek sağlanır. Konuşarak öğrenme ve büyüdükçe dinleme gibi becerileri güçlendirmek gerekir. Doğdukları andan itibaren bir şeyleri görmeye başlayan çocuklara anlamı, doğası ve benzeri özellikleri zamanla öğretilmelidir.

Görsel Zekası Yüksek Olan Çocukların Özellikleri

Görme geliştikçe görsel zekayı geliştirmek gerekir. Gördüklerini kolayca anlayan ve yorumlayabilen çocuklar yetiştirmek, onları her konuda çok daha yetkin ve başarılı kılacaktır. Görsel zekası gelişmiş olan çocuklar, renklere ve şekillere karşı çok daha hassastırlar, kimsenin yapamadığı şeylere dikkat edebilirler, hafızaları gelişmiştir ve okul hayatında sanatsal, dilsel ve mantıksal sorularda daha başarılıdırlar. Görsel zeka geliştirme pratikleri yapan çocukların;

 • Hayal gücü gelişir,
 • Sanatsal faaliyetler için yüksek motivasyon sağlar,
 • Grafikleri, tabloları, resimleri ve diyagramları anlamakta zorluk çekmez,
 • Güçlü bir hafızaya sahip olurlar,
 • Resim yaparken güzel şeyler yaratırlar,
 • Gördüklerini unutmazlar,
 • Görsel olarak tanınan nesneleri ikinci kez gördüğünüzde kolayca hatırlayabilirler,
 • Yön bulma becerileri kuvvetlenir.

 

Çocukların Görsel Zekası Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda görsel zekayı geliştirme için birlikte yapabileceğiniz veya çocuğunuzu yönlendirebileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

görsel zeka

 • Evinizde gördüğünüz şeyleri sorarak ve bunlarla ilgili konuşarak çocuğunuzun renkleri ve şekilleri tanımasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Kitaplar ve oyun setleri, çocuğunuzun renkleri, şekilleri, boyutları ve ilgili özellikleri anlaması için eğitici ve eğlenceli bir zaman sağlar. Her gün çocuğunuzu parka götürdüğünüzde ya da okuldan eve geldiğinizde ona çevresinde neler gördüğünü, nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğini sorabilirsiniz. Siz bu etkinliği uygularken çocuğunuz çevredeki nesneleri incelemeye, düşünmeye ve kendi hayal gücünde geliştirmeye başlayacaktır.
 • Çocuğunuzu, çevresinde gördüğü nesnelerin renk ve şekillerine göre hayal gücünde farklı nesneler ve nesneler yaratması için teşvik edebilirsiniz. Sadece gördüklerini ve hissettiklerini değil, gördüğü renklerle yeni şeyler yaratmasını söyleyebilirsiniz.
 • Ona bir yapboz verebilirsiniz. Kolaydan zora doğru ilerlemek onu cesaretlendirir, eğlendirir ve geliştirir.
 • Birlikte resimler çizebilir ve boyayabilirsiniz. Çocuğunuz bu etkinlikleri sevmiyorsa, onu en çok sevdiği şeylerle ödüllendirebilirsiniz.
 • Ara sıra çocuğunuzun birkaç gün önce yaşadığınız önemli anlarla ilgili ne hatırladığını sorabilirsiniz. Bu sorular, düşünmesine yardımcı olacaktır ve bu da düşünme yeteneğini geliştirecektir.
 • Gün içinde görsel zekayı geliştiren oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunları zaman zaman bireysel veya takım oyunlarına çevirmek çok daha eğlenceli hale getirecektir.
 • Çocuğunuz boyama yaparken her nesneyi doğru boyamak zorunda olduğunu düşünmesini sağlamamalısınız. Güneşi maviye, ağaçları siyaha boyasa bile ona doğruyu söylemeye çalışmak hayal gücünü köreltecektir. Farklılıklarını kabul ederek onu destelemek, hayal gücünü geliştirecek ve resim yapma isteğinin körelmesini engelleyecektir.
 • Çocuğunuza bir oyuncak veya fiziksel bir fotoğraf makinesi alabilir ve sevdiği ya da hatırlamak istediği şeylerin fotoğraflarını çekmesine izin verebilirsiniz. Bu her ikiniz içinde keyifli bir aktivite olacaktır.
 • Satranç gibi zeka oyunlarını oynayabilirsiniz. Bunun gibi görsel zeka geliştirici oyunlar oynamak her ikiniz içinde oldukça keyifli olabilir.
 • Dünya haritasını birlikte keşfedebilirsiniz. Ona dağları, denizleri ve ovaları anlatabilir, çocuğunuzun onları tanımasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Çoğu çocuğun renkli kil ya da oyun hamuru ile oynamaktan hoşlandığı söylenebilir. Bunun yanı sıra çamur ya da kil ile oynamak hem sizin hem çocuğunuzun stresini atmasını sağlayacaktır.

 

Dolayısıyla görsel zeka geliştirme aktiviteleri çocukların yetişkinlik süreçlerinde de görsel olarak başarılı biri olmalarını sağlar. Bunun yanı sıra görsel zekasını geliştirmek için gerçekleştireceğiniz aktiviteler hem sizin için, hem de çocuğunuz için oldukça keyifli bir vakit haline gelecektir.

 

Önceki Yazılarımıza Bakmak İsterseniz ;

 1. Teknoloji ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı ? 2022

 2. Okul Öncesi Eğitim Gerekli Midir ? 2022

 3. 7 Madde Şeklinde Montessori

 4. Bebeğim Neden Uyumuyor ?
 5. Çocuklarda  Tuvalet Eğitimi
 6. Bebeklerde Ayrılma Korkusu
 7. Düşük Nedir ?
 8. Bebek Gelişiminde Dikkat Edilecekler 4 Madde
 9. Bebekler İçin Zaman Rehberi
 10. Döneme Göre Bebek Gelişimi
 11. Çocuk Gelişim Dönemleri
 12. Mantık Kurma Becerisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu