Dadaloji
Trend

Çocuklarda Su Korkusu 2022

Çocuklarda Su Korkusu

Çocuklarda Su Korkusu

Çocuklarda Su Korkusu Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar da ilk defa deneyimledikleri durumlara tepki verebilir ve ya korkabilir. Su korkusu da bunlardan biridir. Su korkusu yaşayan bazı çocuklar banyo yapmaktan, denize ve ya havuza girmekten korkarak bunları reddedebilir.

Çocuklarda yaşanan su korkusu ebeveynler için zorlayıcı olabilir. Örneğin tatile gidildiğinde denize ve ya havuza girmek problem olabildiği gibi banyo yaptırmak da çok güç olabilmektedir. Çocukluk döneminde yaşanan bu ve bunun gibi korkular sağlıklı bir şekilde atlatılmazsa eğer fobiye dönüşebilmektedir.

Uzmanlar korkunun öğrenilebilen bir kavram olduğunu, bu sebeple çocukların korkuyu doğuştan değil sonradan öğrendiklerini belirterek çocuğun suyla ilgili korkusunun farklı nedenleri olabildiğini söylemektedir.

Çocuklar yabancı oldukları ve ilk defa karşı karşıya geldikleri her duruma karşı korkarak ya da çekinerek tepki verirler.Çocuk

Çocuğun suya karşı duyduğu korkunun farklı nedenleri olabilir. Özellikle anne ve babanın yanlış tutum ve davranışları bu duruma zemin hazırlayabilir. Çocuğu banyo yapma konusunda zorlamak, alıştırmadan havuz veya denize sokmak gibi durumlar çocukta su korkusuna sebep olabilmektedir. Anne veya babada suya karşı bir korku duyuyor ise çocuk da onları kendine rol model alarak suya karşı korku geliştirebilir. Ayrıca çocuğun bulunduğu sosyal çevre, psikolojik ve fizyolojik etkenler de tetikleyici olabilmektedir.

⁃ Korku kavramı her çocukta farklılık göstermektedir.

Bazı çocuklar suya karşı bir korku duymayarak banyo yapıyor, deniz ya da havuza girebiliyorken bazıları ise sudan hoşlanmıyor ve her türlü temastan kaçınarak ağlamaya başlayabiliyor. Çocuklar yeni deneyimledikleri her şeyde olduğu gibi havuz veya deniz ile tanıştıklarında da öncelikle etrafındaki kişilerin davranışlarını gözlemler ve taklit ederler. Bir çocuk için ilk defa gördüğü büyük bir su birikintisi onun için oldukça merak uyandıran ve aynı zamanda da endişe duymalarına yol açan bir durumdur. Ancak bu noktada ebeveynlerin çocuğa karşı çok dikkatli ve temkinli davranmaları gerekmektedir. Eğer anne ve baba çocuğuna karşı tedirgin edici davranışlar sergiler, olumsuz yönde fiziksel ya da sözel geri bildirimlerde bulunursa çocuğu olduğundan daha fazla paniğe sürükleyebilir.

⁃ Çocuğa oyuncaklar yardımıyla su sevdirilebilir.

Çocuğun suyla olan temasından keyif alması, korku duymadan banyo yapması, deniz veya havuza girebilmesi için oyuncaklardan faydalanılabilir. Renkli, suyun içinde hareket eden ya da ses çıkartan oyuncaklar çocuğun dikkatinin dağılmasına yardımcı olabilir ve onu motive edebilir. Bu sayede çocuk suya alışarak eğlenceli vakit geçirebilir.

⁃ Çocuğa karşı oldukça sabırlı olunmalıdır.

Çocuğun suya alışma sürecinde aile çok müdahaleci bir tutumda olmamalıdır. Aksine çocuğun anne ve babasını yönlendirmesine izin verilmelidir. Çocuğun korktuğu duruma yavaş yavaş alıştırılması sağlanmalıdır. Sudan korkan bir çocuğun suya alışması zaman alabilmektedir. Bu sebeple çocuk suyla tanıştırılırken oldukça sabırlı olunmalıdır. Asla aceleci davranılmamalı, çocuğun istemediği bir eylem ona asla zorla yaptırılmamalıdır. Aksi halde çocuğun suya alışma süreci oldukça uzayabilir. Unutulmamalı gereken bir diğer nokta ise her çocuğun verdiği tepkilerin farklı olduğudur. Çocuk asla suya girmesi konusunda zorlanmamalıdır. Eğer çocuk suyun içerisinde ağlamaya başladıysa da suyun içinde kalması için baskı yapılmamalıdır. Panik ve korku içinde olan çocuk anne veya babasından böyle bir zorlayıcı tepki görürse ebeveynlerine olan güven duygusu da zedelenebilir.

⁃ Suya çocuktan önce anne veya babanın girmesi teşvik edici olabilir.

Çocuğun denize girmeden önce bir süre kumda oynamasına ve vakit geçirmesine müsaade edilmelidir. Bu sayede çocuk kendisini güvende ve hazır hissedebilir. Denize girileceği zaman ise ilk önce anne veya baba suya girmelidir. Çocuk bu esnada anne ve babasının tepkilerini izliyor olacağından sözel olarak değil davranışlar yardımıyla çocuğa rol model olunmalıdır. Suyun içinde ani hareketler yapmak, etrafa su sıçratmak, zıplamak gibi davranışlar çocuğu tedirgin edebileceğinden aşırıya kaçılmamalıdır.Çocuk

Havuza girilecek ise de çocuğun ilk önce havuzu ve içindeki insanları izlemesi ve gözlemlemesi sağlanmalıdır. Suda oynayan ve eğlenen kişiler seyrettirildikten sonra çocuk yavaş yavaş havuza yaklaştırılmalıdır. Çocuk önce havuzun kenarlarında oynatılarak havuza alışması sağlanmalıdır. Bu sürecin kolay gerçekleşebilmesi için çocuklara özel havuzlar da tercih edilebilir.

⁃ Çocukluk döneminde atlatılamayan korkular ileride fobiye dönüşebiliyor.

Ailelerin yapmış olduğu en büyük yanlışlardan biri de çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamalarıdır. “Senden küçük çocuklar bile denize giriyor”, “Eğer korkarsan sana herkes güler” şeklinde söylenen sözler çocuğun yaşadığı endişenin artmasına sebep olabilir. Çocuğun yaşadığı korkuya anlayış göstermek yerine sürekli sözel veya fiziksel şekilde müdahalede bulunmak çocuğun kendine olan özgüvenini yitirmesine yol açabilir. İlerleyen dönemlerde ise çocukta uyumsuzluk, panik hali, kaygı, tek başına herhangi bir eylemi başaramayacağı duygusu, öfke, heyecan gibi duygu durumları görülebilir. Çocukluk çağında yaşanan korkular eğer sağlıklı bir şekilde atlatılmaz ise fobiye dönüşebilir. Çocukların korkularıyla baş edebilmenin en doğru yolu ise çocuğa onu anladığınızı hissettirmektir. Eğer çocuk, korkularının ailesi tarafından anlaşılmadığını düşünür ise korkularıyla mücadele edemez.

Su korkusu yaşayan çocuklar deniz ve havuzdan da korkabilmektedir. Tabi bu durum yaz aylarında ailesiyle birlikte tatil yapmak, eğlenmek ve güzel vakit geçirmek isteyen ebeveynler için zor geçebilir. Bu nedenle çocukta oluşan su korkusunu atlatabilmek ve çocuğu suya alıştırabilmek için anne ve babaların mutlak çaba göstermesi gerekir. Zorlayıcı davranışlar ve baskıdan kesinlikle uzak durmak gerekir. Çocuğun suyu sevebilmesi için uygun şartlar ayarlanmalıdır. Çocuğun plajda veya havuz kenarında oyun oynaması, yaşıtlarıyla vakit geçirmesi ve suya giren insanları gözlemlemesi için yardımcı olunmalıdır. Tüm bu önlemlere rağmen çocuğun suya karşı olan korkusu devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu