Dadaloji
Trend

Çocuklarla Evde Nasıl Vakit Geçirilir 2023

Evde vakit geçirme

Çocuklarla Evde Nasıl Vakit Geçirilir?

Çocuklarla evde vakit geçirme, çocuğunuzun duygusal ve entelektüel gelişimi için çok önemlidir. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için öncelikle onun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Bu fiziksel ve duygusal ihtiyaçları destekleyen birkaç nokta vardır.

Çocuklarla Evde Vakit Geçirirken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Çocuklar doğdukları andan itibaren ebeveynlerinin fiziksel ve zihinsel ilgisine ihtiyaç duyarlar. Bebeğin altının değiştirilmesi, beslenmesi, tüm ihtiyaçlarının karşılanması fiziksel kaygılardır. Fakat çocuğunuzun yalnızca fiziksel kaygılarını gideriyor olmanız onunla kaliteli vakit geçirdiğiniz anlamına gelmez. Bunun yanı sıra ebeveynleriyle kaliteli vakit geçirmeyen çocukların gelişim döneminde pek çok farklı problem ile karşı karşıya kalabileceğini de göz ardı etmemek gerekir.

Bebekler ancak bu fiziksel ve duygusal ihtiyaçlar karşılandığında ebeveynleriyle yetişkinliğe kadar devam edeceğini umdukları sağlıklı ve güvenli ilişkiler geliştirirler. Fiziksel ve duygusal ihtiyaçları yeterince karşılanmayan bebekler, anne ve babaların varlığına yabancıdır ve onlarla zaman geçirmeye ihtiyaç duymazlar. Bir çocukla kaliteli zaman geçirmek için öncelikle çocuk ile ebeveyn arasında güvenli bir bağ olmalıdır.

Çocuklarınızla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz?

Çocuklarla evde yapılacak aktiviteler Hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça keyifli bir zaman dilimi haline getirilebilir.  Siz başka işlerle uğraşırken ve çocuklarınız başka şeylerle uğraşırken kaliteli zaman geçirilmiş sayılmaz. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin altın kuralı iletişimdir. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için onunla birebir iletişim kurmalısınız. Onu dinlemeli, göz teması kurmalı ve onun ilgi alanlarını anlamaya çalışmalısınız.çocuk

Hareketsiz sohbet etmek de kaliteli zaman geçirmenin bir yoludur. Ona sorular sorun, tıpkı sizin ona gününü anlatacağınız gibi, size okuldaki gününün nasıl geçtiğini ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin nasıl olduğunu anlatacaktır. Bu sayede çocuk duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi, aynı zamanda dinlemeyi ve duyduklarına cevap vermeyi öğrenir ve başkalarıyla çok daha iyi iletişim kurar.

Yetişkinlik sürecinde iletişim problemi yaşamayan kişilerin çocukluklarına bakıldığında ebeveynlerinden en az bir tanesiyle sağlıklı iletişim kurduğu görülmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının ilgi alanları ve his dünyasına girmeye çalışması, onu yargılamadan nasıl hissettiğini ve nelerden hoşlandığını öğrenmesi sağlıklı iletişimin ilk kuralı olarak ele alınabilir. Bu sebeple gün içerisinde gerçekleştirdiğiniz aktiviteler esnasında değil yalnızca ona ayırdığınız vakitte sohbet etmek, çocuğunuzun duygusal zekasını ve iletişim yeteneklerini kuvvetlendirecek, yetişkinlik döneminde çok daha başarılı iletişimler kurabilen biri haline dönüştürecektir.

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz aktiviteler çocuğunuzun ilgi alanlarını içerebilir. Çocuklarınız ile Çeşitli aktiviteler yapmak çocuğun kendini özel hissetmesini sağlayabileceği gibi yetişkinliğe ilk adımı atmasını da mümkün hale getirmektedir.

Çocukların Neden Kaliteli Zamana İhtiyacı Vardır?

Çocuklar, en önemli varlıkları olarak gördükleri anne ve babalarıyla sevgi alışverişi yapmak istedikleri için kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Çocuklar, ebeveynlerinin kendileriyle kaliteli zaman geçirdiğini gördüklerinde ve hissettiklerinde, kendilerine değer verildiği için kendilerini daha mutlu ve özgüvenli hissederler. Aynı zamanda insanlara karşı daha güvenli bir bakış açısına sahip olmalarını, onları değerli varlıklar olarak görmelerini sağlar ve güven sorunlarını ortadan kaldırır.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin altın kuralı onun dünyasına adım atmaktır. Bu süre zarfında, çocuğunuzun sevdiği şeyleri yapmasına izin vermek ve onlara oyun ve aktiviteler için seçenekler sunmak önemlidir. Bazen çocuklar, sırf anne babalarıyla vakit geçirmek için istediklerinden vazgeçer ve kendi seçtikleri oyunları oynarlar. Çocuğunuzla aynı ortamda saatler geçirip başka bir işle meşgul olmak da kaliteli zaman değildir. Kaliteli zaman iletişim gerektirir ve ebeveyn ile çocuğun birbirine odaklanması gerekir. Oyun oynamak, sohbet etmek, birbirinizle gün hakkında konuşmak, çocuğunuzun gözlerine bakmak ve çocuğunuza kendini ifade etme şansı vermek, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenize büyük katkı sağlar.

Çocuğunuzla Geçirdiğiniz Zaman Ne Kadar Önemlidir?

Çocuklarla geçirilen kaliteli zaman, ebeveynler ve çocuklar arasında sağlıklı ve güçlü bağlar kurma fırsatı sunar. Çocuklar birçok değeri ve davranışı ebeveynlerine öykünerek ve taklit ederek öğrenir ve içselleştirir. Birlikte kaliteli zaman geçirmek, çocukların ebeveynlerini taklit etmesine yardımcı olur. Çocuğunuza sevildiğini ve önemli olduğunu hissettirerek özgüvenini attırmaya yarar. Birlikte zaman geçirmek, ebeveynlerin çocuklarının güçlü ve zayıf yönlerini anlamalarına ve onları daha iyi tanımalarına yardımcı olur.çocuk

Çocuklarla ev aktiviteleri çocukların iletişim becerilerini geliştirir. Birlikte geçirilen kaliteli zaman, uygun etkinliklerle desteklendiğinde çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimine katkı sağlar.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek ve doğru aktivitelerle gelişimini desteklemek için çocuğunuzun belli bir yaşa gelmesini beklemenize gerek yoktur. Bebek doğduğu andan itibaren sık sık kucaklanmalı, onunla konuşulmalı, masaj yapılmalı, yönlendirilmeli, etrafta olup bitenler anlatılmalı, dokunulmalı, okşanmalı, küçüklere jimnastik hareketleri yaptırılmalıdır. Bu aktiviteler, çocuklarla evde zaman geçirme içinde uygundur.

Çocuklarla ev içinde yapılacak şeyler hem çocuğunuzun hem de sizin beğenilerinizi kapsamalıdır. Bu sürecin  her ikiniz içinde önemli olduğunu unutmamalısınız.

Önceki Yazılarımıza Bakmak İsterseniz ;

 1. Teknoloji ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı ? 2022

 2. Okul Öncesi Eğitim Gerekli Midir ? 2022

 3. 7 Madde Şeklinde Montessori

 4. Bebeğim Neden Uyumuyor ?
 5. Çocuklarda  Tuvalet Eğitimi
 6. Bebeklerde Ayrılma Korkusu
 7. Düşük Nedir ?
 8. Bebek Gelişiminde Dikkat Edilecekler 4 Madde
 9. Bebekler İçin Zaman Rehberi
 10. Döneme Göre Bebek Gelişimi
 11. Çocuk Gelişim Dönemleri
 12. Mantık Kurma Becerisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu