Kadın Ve Hamilelik
Trend

Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 11 Madde

Dikkat Edilmesi Gerekenler 11 Madde

Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 11 Madde

Hamilelik, anne adayı ve doğacak olan bebeğin sağlığının gözetim altında olduğu hassas bir süreçtir. Vücudunuzun birçok değişimi aynı anda yaşadığı ve mucizevi bir şekilde yeni bir canlıya hayat verdiği bu sürecin öncesi de tabi ki en az kendisi kadar önemlidir. Çünkü gebelik öncesinde annenin vücudu ne kadar hazırlıklı olursa bebeğin gelişimi, gebelik, doğum ve doğum sonrası lohusalık dönemi de psikolojik ve fizyolojik açıdan o kadar rahat ve sıkıntısız geçecektir. Bu nedenle eşler çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde yani planlı gebeliklerde ilk olarak gebelik öncesi neler yapılması gerektiği gözden geçirilmeli ve gerekli hazırlıklar yapılmalıdır.
O halde hamilelik öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ve vücudunuz hamilelik için hazır mı birlikte inceleyelim.

• Genel sağlık kontrolünüzü yaptırın.

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman ilk olarak genel bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Fiziksel muayenenin yanı sıra tüm kan ve idrar tahlillerini de içeren genel bir sağlık taraması sayesinde hamile kalmadan önce vücuttaki olası rahatsızlıklar tespit edilebilir. Bu sayedeHamilelik uykuda bekleyen ve hamilelik gibi önemli bir dönemde ortaya çıkmayı fırsat kollayan bazı sorunlara karşı da önceden önlem alabilme imkânı doğar, olası sistematik hastalıklara (Tansiyon, şeker, tiroid, demir eksikliği vb.) karşı tedaviye başlamak için zaman kalır. Gerekli tedaviler tamamlandıktan ve vücut kendini toparladıktan sonra hamile kalmak, gebelikte ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

• Jinekolojik muayenenizi mutlaka olun.

En az genel sağlık taraması kadar önemli bir diğer konu ise anne adayının gebelik öncesi mutlaka jinekolojik muayene olması gerektiğidir.
Bebek sahibi olmak bazen hazır olduğunuz ilk zamanda pek mümkün olmayabilir. Bazen eşler aylarca denemelerine rağmen beklenen gebelik oluşmaz. Bu durumun altında yatan sebepler arasında sıklıkla üreme sisteminden kaynaklı problemler yer alır. Özellikle polikistik over sendromu gibi anne adayını ilgilendiren ve uzun tedavi süreci gerektirebilen hastalıklar hem hamile kalmayı zorlaştırabilir hem de tedaviyi güçleştirerek mevcut bir gebeliği riske sokabilir. Bu sebeple üreme organlarının çalışma sistemlerinin yolunda olduğunu görmek ve herhabgi problem olup olmadığını amacıyla jinekolojik muayene atlanmamalıdır.

• Hormonal korunma yöntemlerini kullanmayı bırakın.

Çocuk sahibi olmak için kendinizi hazır hissettiğinizde ve gerekli sağlık kontrollerinizde de herhangi bir sorun bulunmuyorsa doğum kontrol yönteminizi bırakmanız uygun olacaktır. Ancak bazı korunma yöntemleri kullanmayı bıraktıktan hemen sonra etkisini kaybetmeye başlamayabilir. Özellikle hormon içerikli korunma yöntemleri, ilaca ara verildikten sonra belli bir süre daha etkisini koruyabilmektedir. Ayrıca vücudun eski doğurganlık yeteneğini geri kazanması d biraz zaman alabilmektedir. Hamilelik planlanıyorsa eğer bu durum hesaplanarak hareket edilmelidir.

• Beslenme tarzınızı gözden geçirerek düzeltin.

Hamilelik boyunca yediğiniz her şey sadece sizi değil aynı zamanda anne karnındaki bebeği de beslemektedir. Bebeğiniz ihtiyacı olan tüm besinleri sizden karşılar. Bu yüzden yanlış beslenme alışkanlıklarının gebelik öncesinde mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli şekilde olacak bir beslenme rutini oluşturulmalıdır.
Aşırı yağlı, şekerli, katkı maddesi içeren, paketli ve konserve ürünlerin tüketiminden sakınılmalı, mevsiminde taze sebze, meyve, tam tahıllar, et ve süt ürünlerini ise günlük olarak tüketmeye özen gösterilmelidir.

• Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınıza veda edin.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin hamilelik döneminde kullanımı bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara ve alkol başta olmak üzere bu tür zararlı maddeleri kullanmayı bırakmayarak gebelik süresince az miktarda da olsa tüketmeye devam eden hamilelerde ve bebeklerinde birtakım sağlık sorunlarına rastlanabilir. Düşük doğum ağırlığı, bebekte gelişim geriliği, sakat doğum, erken doğum ve düşük riski ve hatta anne karnındaki bebeğin ölümü ile sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple de hamilelik öncesinde bu tür alışkanlıklar kesinlikte tamamen bırakılmalıdır.

• Folik asit takviyesine başlayın.

Hamilelikte anne adaylarının bazı vitaminlerin takviyelerini almaları gerekir. Folik asit bu takviyeler içerisinde en önemlisidir. Özellikle bebeğin organ gelişiminde temel taşların atıldığı ilk üç aylık süreç bu açıdan oldukça değerli bir zaman dilimidir. Ancak folik asit kullanımına hamile kalmadan en az 3 ay önce başlanması gerekir. Nöral tüp defek tleri olarak adlandırılan sinir sistemini doğrudan etkileyen hastalıkların ana sebebi, folik asit eksikliğidir. Bu durumu önlemek amacıyla anne adaylarının gebelik öncesinden başlayarak her gün 400 mcg folik asit takviyesi alması gerekir.

• Fazla kilolarınızdan kurtulun.

“Gebe kalmadan önce nelere dikkat etmeli?” sorusunun cevaplarından biri de kilomuzun kontrolüdür.
Hamileliğe kilo fazlalığı ile başlamak, diyabet başta olmak üzere sistematik hastalıkları tetikleyebilir, doğumun şeklini değiştirebilir ve anne adayının doğum sonrası daha geç toparlanmasına yol açabilir. Eğer gebelik düşünüyorsanız ve yaşam şeklinizi bu yönde şekillendirirken fazla kilolardan kurtulmak ve kilo vermeye başlamak için en ideal zaman gebelik öncesidir. Aksi halde hamileyken kilo vermeye çalışmak hem anne hem de bebek için riskli olabilmektedir.

• Stresten olabildiğince uzak durun.

Stres, birçok hastalığın oluşup gelişmesinde etkili olduğu kadar gebe kalmaya çalışırken de büyük bir rol oynamaktadır. Stres faktörü hamile kalmayı zorlaştırabilen bir etkendir. Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız eğer hayatınızdan stresi uzaklaştırmanız faydalı olacaktır.

• Gerekiyorsa vitamin desteği alın.

Hamilelik öncesinde kan değerleriniz normal sınırlarda bulunsa dahi gebelikte vitamin ve mineral ihtiyacı hızla artacağından tek başına dengeli ve yeterli beslenme yeterli gelmeyebilir. Bebeğin ve annenin tüm gereksinimlerini karşılaması amacıyla hamilelik öncesinden başlanarak genel bir multivitamin takviyesine başlanması bu konuda yararlı olacaktır. Bu sayede gebe kalmadan önce anne adayının vücut direnci artacak ve bağışıklığı güçlenecektir.

• Aşı takviminizi takip edin.

Hamilelikte yakalanan bazı enfeksiyonlar ve bulaşıcı hastalıklar bebek için hayati bir risk oluşturur. Bu hastalık ve enfeksiyonlardan korunabilmenin en temel yolu ise aşılanmadır. Ancak hamilelik döneminde tetanos aşısı dışında özellikle kızamık, suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlayan ve inaktif virüs içeren aşıların uygulanması, bebek için pek de güvenli değildir. Bu sebeple gebelik planlamasına başlanırken olası enfeksiyonlara karşı gerekli olan aşılar gebe kalmadan önce tamamlanmalıdır.

• Radyasyon ve ilaç kullanımı konusunda oldukça dikkatli olun.

Bebek sahibi olmaya çalışırken gündelik hayatta kimyasal içeriklere karşı çok daha fazla temkinli davranılmalıdır. Bebek gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olması sebebiyle hamilelerin radyasyona maruz kalmaması ve reçetesiz ilaç kullanmaması gerekmektedir. Ne zaman gebe kalındığını anı anına öğrenebilmek pek mümkün olmadığından her ihtimale karşı temkinli olunmalı, radyasyondan uzak durulmalı ve doktora danışılmadan hamilelikte kullanımı güvenli olmayan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Hamilelik öncesinde genel olarak dikkat edilmesi gerekenler kişiden kişiye farklılık gösterse de bu şekilde sıralanabilir. Bunlara ek olarak anne adayı düzenli ve kaliteli bir gece uykusu uyumaya özen göstermeli ve mümkünse hafif egzersiz yaparak kaslarını hamileliğe karşı daha dayanıklı hale getirmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu