Montessori

Montessori Evde Nasıl Yapılır ? 2023

Montessori Nasıl Yapılır

Montessori Evde Nasıl Yapılır?

Evde Montessori son dönemlerde ebeveynler tarafından oldukça merak edilen konulardan biridir. Çocukların dönem gereği ile asosyal yetişmesi gibi sorunların artması ile çocuk gelişimi oldukça önemli bir hal almıştır. Sadece okulda verilen eğitimler değil aynı zamanda ebeveynler tarafından evde verilen eğitimlerde oldukça etkilidir. Gelişim ve büyüme çağında olan çocukların, algıları oldukça açıktır ve hızlı bir şekilde öğrenip gelişebilirler.montessori

Montessori evde farklı yöntemler ile çocuğun gelişimine katkıda bulunulabilir. Montessori, çocuk için etkili bir şekilde özgürlük kazanmasına yardımcı olur. Yetişkin bireylere ihtiyaç duymadan bireysel olarak çalışmayı öğrenmesini sağlar. Montessori eğitimi amaçlarından biri de; öğretici kişiden gelecek müdahaleleri ortadan kaldırmaktır. Bu amaca uygun materyaller tercih edilir. Günlük hayatında ihtiyacı olan her türlü aktiviteyi çocuğun yapması amaçlanır.

Montessori Evde Uygulamaları Nelerdir?

Montessori evde uygulamak farklı yollara başvurularak gerçekleştirilebilir. Çocuğun problem çözme becerisi, yaratıcılık ve özgüven kazanması gibi becerilerini geliştirmek adına bu kavram çocukların hayatına dahil edilebilir. Özellikle çocukların odalarından başlanarak bazı düzenlemeler yapılabilir. Dolap ve rafların çocuk boyuna uygun hale getirilmesi oldukça etkili bir adım olur. Boyunun yettiği yerlerde bulunan raflar sayesinde kitap ve kıyafet gibi farklı nesneleri kendisi alabilir. Almadan önce seçenekler arasında kendi seçimini yapma fırsatı bulur.

Oyuncakların kutu ya da sepet gibi yerlerde, açık bir şekilde durması kendi seçimi yapmasına yardımcı olur. Oda içinde düzenli ve temiz bir ortam sunulmalıdır. Kıyafet dolabında bulunan kıyafetlerin sayısı oldukça az tutulmalıdır. Daha kolay bir şekilde kıyafete karar vermesini sağlar. Seçenekler arasında çocuğun giymesine uygun olmayan kıyafetler bulunmamalıdır. Mevsimsel olarak düzenlemeler yapılabilir. Yürüyebilen çocuklar için lavabo, çeşme gibi yerlerin kullanımı için de gerekli düzenlemeler yapılabilir. Tabure ya da uygun boyutlarda merdiven ile çocuğun boyu desteklenebilir. Gerçek nesneleri keşfetmesine izin verilmelidir. Yatağın tasarımı, çocuğun ebeveyni olmadan girip çıkabileceği şekilde olmalıdır.

Montessori İçin Evde Kolay Eğitimler

Evde kolay Montessori eğitimi vermek isteyen ebeveynler, uygun oyuncaklardan faydalanabilir. Ev içinde yaşam alanlarının Montessori mantığı çerçevesinde uygun hale getirilmesi oldukça etkilidir. Daha kolay ve ulaşılabilir seçenekler arayan ebeveynler için oyuncaklar, pratik seçenekler olabilir. Bebeklerin doğumundan itibaren gelişimleri başlar. Algıları açılmaya başladığı dönemlerden itibaren farklı şekillerde gelişimini desteklemek gerekir. Oyuncaklar daha küçük yaşlardaki çocuklar için uygun olduğu için alabileceği temel eğitimlerden biridir.montessori

Montessori eğitimi içinde oyuncaklar beş farklı gruba ayrılır. Matematik, günlük yaşam beceriler, fil, duyu ve kozmik eğitim şeklinde gruplanır. Oyuncaklar sayesinde çocuklar gelişimlerini en iyi şekilde ilerletebilir. Günlük hayatta kullanılan materyallerin minyatür figürlerinden, yapbozlara kadar çeşitli seçeneklerde oyuncaklar bulunur. Temizlik, ses kutuları, sayı çubukları, hareketli alfabe ve güneş sistemi gibi birçok seçenek bulunur. Temelde hepsi farklı becerileri geliştirmek için tasarlanmıştır.

Montessori Evde Nasıl Sağlanır?

Montessori eğitimi sağlamak ebeveynlerin elinde olan bir durumdur. Fazla bir maddiyata ihtiyaç duymadan yapılacak uygulamalar olduğu gibi kişilerin taleplerine göre farklı uygulamalarda tercih edilebilir. Evde çocuk için sunulacak olan etkinliklerde gerçek nesnelerin kullanılması tercih edilmelidir. Gerçeklik algısı kazanacağı dönemde destekleyici olur. Detaylı bir şekilde Montessori eğitimi hakkında araştırma yapılmalıdır. Çocuğun yaşına göre gelişim durumu hakkında bilgiler edinilmelidir. Gelişim dönemine hakim olmak seçeceğiniz eğitimler arasında daha kolay seçim yapılmasını sağlar. Çocuğun ebeveyn tarafından gözlenmesi sırasında rahatsız edici durumlara sebep olunmamalıdır. Ebeveynler eğitim konusunda karar verdikten sonra iradeli olmalıdır. Montessori eğitimi yaş aralığı olarak belirli bir yaş grubu yoktur. 3 yaşına gelene kadar farklı yöntemler seçilebileceği gibi 3 yaşından sonra farklı yöntemler seçilebilir.

Montessori için uygun yaş çocuğunuzun gelişmişlik durumuna göre belirlenir. Temelden başlayarak başlamak oldukça etkili sonuçlara sebep olur. 6 yaşına kadar ilk çocukluk dönemi içinde bulunan çocuklarda eğitimler başlatılmalıdır. Okul döneminde önce iyi bir hazırlık yapılabilir. Gelişime açık olan yaşlarda Montessori sayesinde çocuğun ileriki yaşlarda çok daha başarılı ve mutlu bir insan olmasını sağlayabilirsiniz. Gereli bilgiye araştırarak ulaşabilir ya da profesyonel olarak destek alabilirsiniz. Çocukların özgür bir şekilde gelişmesi ve özgüven sahibi olmalarını sağlayacak en etkili yöntemlerden biridir. Kendi yolunu izleyerek doğru kararlar almayı kolayca öğrenebilir.

Önceki Yazılarımıza Bakmak İsterseniz ;

 1. Teknoloji ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı ? 2022

 2. Okul Öncesi Eğitim Gerekli Midir ? 2022

 3. 7 Madde Şeklinde Montessori

 4. Bebeğim Neden Uyumuyor ?
 5. Çocuklarda  Tuvalet Eğitimi
 6. Bebeklerde Ayrılma Korkusu
 7. Düşük Nedir ?
 8. Bebek Gelişiminde Dikkat Edilecekler 4 Madde
 9. Bebekler İçin Zaman Rehberi
 10. Döneme Göre Bebek Gelişimi
 11. Çocuk Gelişim Dönemleri
 12. Mantık Kurma Becerisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu