Dadaloji
Trend

Uyku ve Masal Anlatımının Önemi

masal

Masalların çocuk gelişiminde çok önemli bir yer tuttuğu tartışılmaz bir gerçektir. Masallar, özellikle yatmadan önce hayal gücünü geliştirmek, renkli ve özgür dünyayı keşfetmek için adreslerimizden biridir. Çocukların hayal güçleri ne kadar renkliyse, gelişim evrelerinde o kadar mutlu ve heyecanlı olurlar. Çocuğunuzun renkli dünyasına sizin de eşlik etmeyi sevdiğinizi düşünüyoruz. Çünkü yatmadan önce yapmayı en sevdiğiniz şeyin masal okumak olduğunu duyduk. Masalların çocuk gelişiminde çok önemli bir yer tuttuğu tartışılmaz bir gerçektir.masal

Masallar, özellikle yatmadan önce hayal gücünü geliştirmek, renkli ve özgür dünyayı keşfetmek için adreslerimizden biridir. Çocukların hayal güçleri ne kadar renkliyse, gelişim evrelerinde o kadar mutlu ve heyecanlı olurlar. Çocuğunuzun renkli dünyasına sizin de eşlik etmeyi sevdiğinizi düşünüyoruz. Çünkü yatmadan önce yapmayı en sevdiğiniz şeyin masal okumak olduğunu duyduk. ? Tabii ki her çocuğun uykuya dalarken yapmayı tercih ettiği ya da yapmaktan hoşlandığı aktiviteler farklıdır. Bazıları ebeveynleri olmadan uyumaz, bazıları ise uyuyan partnerleri olmadan. Kimisi yatmadan önce masal dinlemekten hoşlanırken kimisi ise sessiz bir ortamda daha huzurludur. Ancak bu yazımızda, çocuğunuzu uykuya daldırmaya çalışırken işini kolaylaştıracak ve dünyasına renk katacak seçeneklerden biri olan masalların önemini anlatmak istiyoruz. Peki uykuya geçişte masalların gücü nedir?

Çocuklara yatmadan önce masal okumanın önemi

Geçmişten günümüze uzanan edebî türler arasında yer alan masallar, dilden dile anlatılan ve çoğunlukla çocuklara yönelik içeriklere sahiptir. Hikâyelerin insana katkısı elbette yedi ile yetmiş arasında değişmektedir. Herkeste küçük bir izlenim bırakıyor ve her zaman insanların kafasında yer edinmeyi başarıyor. Bu nedenle masal okumanın ya da dinlemenin yaşı yoktur diyebiliriz. Bunun için her zaman hazırız. ? Çocuklarına bir şeyleri daha kolay öğretmek, uykuilham vermek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için ebeveynlerin en sevdiği aktivitelerden biri de onlara masal okumaktır. Çünkü hepimiz masallarla büyüdük. Onların varlığını hep hissettik. Çocuklara yatmadan önce masal okunması neden tavsiye edilir? Şimdi bunun hakkında konuşalım. Yatmadan önce okunan hikayeler, çocuğun hayal gücünü ve bakış açısını geliştirmesine ve huzur içinde uykuya dalmasına yardımcı olur. Ayrıca yatmadan önce okunan masallar ebeveyn ve çocuk arasında bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Çocuğun uyku düzeni başlığı altında alışkanlık kazanmasına yardımcı olur. Masalları sesli okumanın ileride çocuğunuzun okuma ve yazma isteğini çok daha fazla artıracağı söylenir. Uzmanlar, yatmadan önce okunan masalların gücüne inandıklarını ve bu hikayelerin çocukların bilişsel düzeylerini ve zihniyetlerini geliştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Hikayeler çocukları nasıl etkiler?

Asırlardır anlatılan ve dilin ağızlara taşıdığı asırlık hikayelerin çocuklar üzerinde büyük etkisi vardır. Aslında olağanüstü olaylar gibi görünen ancak çoğu zaman insanların yaşadıkları olayları farklı kahramanlara bağlayan hikayeler bu şekilde bilgi ve ilham vermekte, onları güldürmekte ve aynı zamanda ders niteliğindedir. Bu nedenle, peri masalı kahramanlarının deneyimleriyle genellikle kendimize ait bir şeyler bulabiliriz. Bu nedenle “Bu sadece bir peri masalı.” Çocuklarımıza peri masallarının toplum için de çok önemli olduğu hissini vermeliyiz. Masal dinleyen çocukla dinlemeyen çocuk arasında mutlaka farklılıklar olacaktır. Çocuklar hikaye anlatırken veyamasal dinlerken aynı zamanda hikayeyi yaşıyorlar. Bu da çocukların duygu ve düşüncelerini daha fazla hissetmelerini sağlamadaki etkisini göstermektedir. Böylece çocuk tamamen aktif olabilir. Ayrıca masallardaki insani değerler, aile, hayvan sevgisi, empati ve ahlaki ilişkiler çocuğun gelişimini ve zihniyetinin canlanmasını etkiler. Masalların soyut ve somut dersleri ile çocuklar daha bilinçli hale gelebilir.

Masalların çocuklara faydaları nelerdir?

Masalların çocuklar için birçok faydası vardır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu avantajlar hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

 1. Hikâyeler, çocukların keyifli ve huzurlu vakit geçirmelerine yardımcı olan her şeyden önce kahramanlardır.
 2. Çocukların hayal gücünü genişletmeye yardımcı olur.
 3. Çocukların bilişsel ve duygusal becerilerinin gelişimini destekler.
 4. Okuma ve yazmaya olan ilgilerini artırır.
 5. Hikâyeleri dinleyerek sonraki olaylarda gelişebilir ve anlatılan temalara odaklanarak özgünlük bulabilir.
 6. Hikâyeleri dinledikten sonra çocuk kendi iç dünyasını ortaya çıkarabilir.
 7. Her zaman zıt olayları anlatan hikayeler, çocukların iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, doğru ile yanlışı ayırt etme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.
 8. Çocuk, yaşadığı zorluklarla basit ve eğlenceli bir şekilde baş etmesi gerektiğini öğrenme yolunda adım atar.
 9. Masallardaki atasözleri, deyimler, kalıplaşmış sözler ve tekerlemeler çocukların kelime dağarcığının gelişmesine katkı sağlar.
 10. Masal dinlemeyi alışkanlık haline getiren çocuklar, sonraki yıllarda çok iyi dinleyici olmaya adaydırlar.
 11. Anne babasıyla masal okuyarak ve dinleyerek vakit geçiren çocuğun aile bağı güçlenir.
 12. Çocuk, sevdiklerinden duymak ve öğrenmek için hikayeler anlatarak sosyal iletişim becerilerini güçlendirebilir.

Çocuğunuza her yönden pek çok fayda sağlayacak olan masallar onun için vazgeçilmezdir. Çocuğunuz için masal okumayı rutin bir aktivite haline getirirseniz, alacağınız sonuçlardan memnun kalacağından eminiz. Peki, bir an önce çocuğunuzu alıp bir peri masalı anlatmaya ne dersiniz ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu