Dadaloji

Ebeveyn Tutumları

Ebeveynlerin Çocuklarına Karşı Sergiledikleri Tutumlar

Her anne ve babanın çocuk yetiştirme konusunda yetiştirilme tarzları, mizacı özellikleri, çocuk yetiştirme ve iletişim becerileri gibi faktörlerden etkilenen anne babalık tutumları vardır. Yapılan araştırmalar sonucu genel olarak 4 kategoriye ayrılan anne-baba tutumundan söz edebiliriz;

  • Otoriter Tutum

Otoriter tutum sergileyen anne-babalar çocuklarına karşı baskı ve egemenlik kurarak, gerekli açıklamaları yapmayarak çocuklarından tam itaat beklerler. Genellikle çocuklar üzerinde baskı kurarak kontrolü tamamen ellerinde tutmak isterler.
En önemli amaç koşulsuz itaat eden çocuk yetiştirmektir.
Sonuç olarak ise bu bastırılmışlıktan dolayı genellikle öfkeli, sinirli, agresif, saygısız ve kurallara uyumda güçlük çeken çocuklar yetiştirmiş olurlar.

  • Yumuşak ve Koruyucu Tutum

Bu anne-babalar sakin ve çocuğuna destek vermeye çalışan anne-babalardır. Çocuklarına karşı aşırı korumacıdırlar. Çocuklarını kurallar konusunda çok serbest bırakır hemen her alanda kendilerinin karar vermesini isterler. Çocuklar yanlış bir  davranış sergilediğinde dahi çocuğu disipline etmekten kaçınırlar.
Sonuç olarak bu anne-babaların yetiştirdiği çocuklar genellikle özgüven sorunu yaşayan, her an izleniyormuş hissine kapılan, kurallara uymakta güçlük çeken çocuklar yetiştirirler.

  • Çocuğu İhmal Eden Tutum

Bu anne-babalar çocuklarına karşı oldukça ilgisizdirler. Çocuklara sevgi, şefkat göstermez, kuralları öğretmeye, çocuklarını disipline etmeye çalışmazlar. Çocuğa karşı sabırsız, sinirli ve öfkeli davranır, çocuklarıyla ilgilenilmesi gerektiğinde aşırı tepki gösterirler. Sürekli yoğundurlar ve çocuklarına ayıracak vakitleri yoktur.
Sonuç olarak yetiştirdikleri çocuklar özgüveni olmayan, isyan eden, çaba göstermeyen çocuklardır.

  • Kuralları Öğreten, Sevecen Tutum

tutumBu anne-babalar çocuklarıyla sürekli iletişim halinde olan, çocuklarına neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreten, yaptıkları veya yapacakları davranışların sonuçlarını güzelce açıklayan anne-babalardır. Çocuklarına karşı sevgi ilgisini gösterirler, çocuklarına vakit ayırırlar, çocuğun ihtiyaçlarını giderirler ve güven duygusunu çocuğa verirler. Bu anne-babaların yetiştirdiği çocuklar her anlamda sevildiğini bilen, özgüvenleri yüksek çocuklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu