Montessori
Trend

6 Yaşa Kadar Çocuk Ve Oyuncak

oyuncak

6 Yaşa Kadar Çocuk Ve Oyuncak

Çocuk gelişiminde en önemli faktörlerden biri oyuncaklardır. Çocukların zihinsel, fiziksel ve psikososyal gelişimine katkı; Ancak oyuncaklar, çocukların hayal gücünü harekete geçiren ve yeteneklerinin gelişmesini sağlayan her türlü malzeme olarak tanımlanmaktadır. Oyuncaklar farklı malzemelerden, renklerde ve özelliklerde yapılabilir.
Ancak burada önemli olan oyuncağın ne amaçla kullanıldığıdır. Oyuncak alırken oyuncağın büyülediğinden, kasları yani vücudu çalıştırdığından, hayal gücünü artırdığından ve problem çözme gibi bilişsel gelişimi

oyuncak

desteklediğinden emin olmalısınız. Bazen ebeveynler, çocuklarının evde bir şeyle oynamasından ve aldıkları oyuncaklara bakmadıklarından şikayet ederler. Çocuk için oyuncaklar onun zihinsel, fiziksel, sosyal ve bilişsel gelişimine hizmet eden araçlardır. Bu nedenle çocuğun etrafındaki herhangi bir malzeme onun için oyuncak olabilir.

Bir oyuncak seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır.

Bu itibarla oyuncak çocuğun gelişim dönemine uygun değilse çocuğun ilgisini çekmeyecek, çocuğun ilgisini çekmeyen oyuncak çocuğu mutlu etmeyecektir. Bu nedenle oyuncak seçerken çocuğun neye ihtiyacı olduğunu, yani gelişiminin neresinde olduğunu bilmemiz gerekir. Çocuk oyuncaklarını gelişim düzeyinin altında verirsek çocuk için yeterli olmayacaktır. Öte yandan çocuğa gelişim düzeyinin üzerinde bir oyuncak verirsek, çocuk hayal kırıklığı ve yetersizlik hissedebilir, bu da çocuğu mutsuz eder.

 

Çocuğun yaş grubuna göre gelişiminde oyuncağın önemi

Yeni doğmuş bir bebeğin oyuncağı vücududur. Kollarını sallamaktan ve ayaklarını ağzına götürmekten hoşlanır. Zamanla, bebekler ses ve ışık gibi ani değişiklikleri severler. Bu nedenle bebekler için oyuncak seçimi hareketli, sesli, beşiklere asılan ve yanlara yerleştirilen renkli oyuncaklar olmalıdır.

6-7 aylık bebekler için oyuncak seçimi

Bebek oturmaya başladığında boşluk genişler. Bu nedenle çocuğa oturmaya başladığı aydan itibaren bebeklere, hayvanlara ve çok büyük veya çok küçük olmayan renkli esnek plastik, yumuşak kauçuk halkalar verilebilir. Yine bu aylarda çocuklar için en ilgi çekici oyuncaklardan biri de resimli çıngıraklar ya da ziller. Çıngırakların hareketi ve sesi nedeniyle tüm bebekler için ilgi çekicidir. Ayrıca bu dönemde diş çıkarma halkaları veya plastik halkalar verilebilir, bu da güvenlidir ve diş çıkarmadan bebeğin sağlığına herhangi bir zararı olmaz.

8-12 aylık bebekler için oyuncak seçimi

Bebekler emeklemeye ve yürümeye başladığından, geri sıçrayan oyuncaklar veya itme ve çekme ile yürüyebilen binilebilir hayvanlar, arabalar bebekler için en uygun oyuncaklardır ve bu tür oyuncaklar bebekleri çok mutlu eder. Bir yaş civarında bebeklerin ilgisini çeken oyuncaklardan biri de “dökme dolgu” oyuncaktır.

18 aylık bebekler için oyuncak seçimi

Bu dönemde farklı büyüklükteki bloklardan, kutulardan ve şekillerden bir şeyler yapmaktan hoşlanırlar.

2-3 yaş oyuncak seçimi

oyuncak
Çocuk artık sosyal hayatı görüyor ve hayal ediyor. Ebeveyn olursunuz. Çocuklarını beslerler. Bu nedenle, bu dönemde çocuklar, hayatı dramatize etmelerine izin veren oyuncaklar almalıdır. Bebekler, mini oda takımları, kuklalar, tamir aletleri, hayvan takımları gibi oyuncaklar idealdir.

3-4 yaş oyuncak seçimi

Bu dönemde üç tekerlekli bisikletler, sallanan atlar, vagonlar, büyük küpler ve bloklar satın alınmalıdır. Sökülüp sökülebilen oyuncaklar, küçükten büyüğe doğru sıralanabilen küpler, bloklar ve yapı malzemeleri de bu dönemde çocuklar için en popüler ve popüler oyun ekipmanlarıdır.

4-6 yaş oyuncak seçimi

Çocuklar artık özellikle dışarıda oynamaktan ve masa oyunları oynamaktan keyif alıyorlar. Bu süre zarfında boyama, yapıştırma, kağıttan şekiller oluşturma, parçaları birleştirme gibi oyunu destekleyici etkinlikler yapılmalıdır. Sulu boya, pastel boya, karton, karton, ip gibi malzemeler tercih edilmelidir. 6 yaşında fantezi oyunları zirve yaptığı için ev, yemek, doktor oyunları ve bebekleri, ev ve doktor takımları, marangoz aletleri, oyuncak bebekler, temizlik ve mutfak takımları, bahçıvanlık aletleri, hayvan takımları, dükkanlar ve çocukların en popüler oyunlarındandır. malzemeler, bu süre için uygundur. .oyuncak

6 yaşındakiler için oyuncak seçimi (okul çağı)

Çocuklar okul öncesi oyun etkinliklerinin yanı sıra dama, satranç, piyango, basketbol, ​​bisiklet, buz pateni gibi becerilerini mümkün olduğunca gösterecek oyunlar ve oyun materyalleri oynayabilir; Yaşlandıkça sinema, tiyatro, televizyon ve spor gibi yetişkinlere yönelik etkinlikleri tercih ederler. Okul çağındaki çocuklar da çeşitli okuma materyallerinden hoşlanırlar.

Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  1. Çocuğun sağlıklı gelişimine katkı sağlamak için seçilen oyuncak çocuğun yaşına, yeteneklerine, ilgi alanlarına ve gelişim dönemine uygun olmalıdır.
  2. Yaş ve beceri düzeyine uymayan oyuncaklar, oynama zevki vermez ve çocuğun ilgisini çok kısa bir süre için koruyabilir. Oyuncak çocuğun yaşının ve yeteneğinin ötesindeyse, çocuğun gelişimi üzerinde daha ciddi etkileri olabilecek bir başarısızlık duygusu yaratabilir.
  3. Oyuncak, çocuğun kas gücü ile orantılı olmalı, boy ve ağırlık olarak vücuduna uygun olmalıdır.
  4. Oyuncak çocuğun gelişimi için işlevsel olmalı, fazla yapılandırılmış olmamalı ve yaratıcılığını sınırlamamalıdır. Örneğin, düz yataklı bir kamyon, bir süt kamyonundan çok daha işlevseldir. Çünkü çocuk kamyonun boş kutusuna istediğini koyarak istediğini taşıyabilir.
  5. Çocuklar grup halinde oynayabilecekleri oyuncaklar ve tek başlarına oynayabilecekleri oyuncaklar satın almalıdır.
  6. Oyuncak, çocuğun sağlığına zarar vermeyecek şekilde yıkanabilir, dayanıklı, köşeleri yuvarlatılmış ve sağlam olmalıdır.
  7. Oyuncak, yapısal özelliklerini ve kullanımını çocukların kolayca kavrayabileceği ve çalıştırabileceği bir seviyede olmalıdır.
  8. Oyuncak alırken cinsiyet ayrımı yapılmamalıdır. Bir erkek, bir kızın oyuncağıyla oynamak istiyorsa ve bir kız, bir oğlanın oyuncağıyla oynamak istiyorsa, buna izin verilmelidir. Örneğin, becerilerini geliştirmek için bir oğlanın bir oyuncak bebekle, bir kızın da bir kamyonla oynamasında bir sakınca yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu