Çocuk GelişimiKadın Ve HamilelikMontessori

Montessori Eğitimi

Nedir Bu Montessori Eğitimi ?

Montessori eğitimi,

çocukların bireysel becerilerini ve ilgi alanlarını bulmanızı sağlayan bir eğitim sistemidir.

Her çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına göre, farklı öğrenme hızına sahip olduğunu bir eğitim sistemi olan bu dal italyan bilim kadını ve eğitimci Maria Montessori tarafından keşfedilmiştir.

1907 yılından itibaren dünyanın bir çok ülkesinde montessori eğitim metodu hakkında çalışmalara başlamıştır.

Maria Montessori,çocuklarla yaptığı etkinliklerde onları gözlemledi. Yaptığı gözlemler sonucunda çocukların nelerden hoşlandıklarını ve nelerden hoşlanmadıklarını not etti.

 

Ceza Ve Ödül Sistemi

İtalyan eğitimci çocukların yetişkinler tarafından ceza ve ödül programlarının sevilmediğini ve fazla gürültülü ortamlarda durmaktan hoşlanmadıklarını belirledi. Çocukların özgür seçimler yapmak istediğini ve sessiz ortamlarda bulunmak istediklerini ve bulundukları çevrenin temiz sessiz ve özgür bir ortam olması istediklerini gözlemledi.

Peki Neden Montessori ?

Günümüz eğitim sistemlerinin yanı sıra montessori metodu ile yetişen çocukların yeteneklerini daha iyi keşfettikleri vücut kas sistemlerinin daha hızlı geliştiği gözlemlenmiştir. 0-6 Yaş aralığında ki çocukların öğrenmeye karşı merak seviyeleri çok yüksek olduğu için,bu dönem çocukların GELİŞİM ÇAĞININ TEMELİ olarak adlandırılır.

 

 

 

Montessori “İnsan doğuştan iyiye yöneliktir ve esas amacı kendini ispatlamaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Dadaloji sizlere kaliteli hizmet sunabilmek için sürekli araştırma ve öğrenme durumundadır. Reklamlar sistemimizin aktifliği ve devamı için gereklidir. Lütfen reklamları açarak bizlere destek olun. Teşekkürler.